Page 6 - chemia_metodyka_kl7_demo
P. 6

Scenariusze lekcji




          Lekcja 1      1.1 Zasady bezpieczeństwa na lekcjach chemii



                                                      Cele lekcji

        Uczeń:                                             Utrwalamy
          –rozpoznaje, nazywa i opisuje, do czego wykorzystujemy dane   Znajomość nazw naczyń i sprzętów laboratoryjnych.
         naczynie bądź sprzęt laboratoryjny;               Umiejętność rozpoznawania i znaczenia piktogramów.
          –wskazuje w karcie charakterystyki informacje potrzebne do   Umiejętność korzystania z kart charakterystyki.
         pracy z daną substancją;                          Pytamy
          –wyjaśnia, co oznacza wybrany piktogram bezpieczeństwa;  Co oznacza dany piktogram?
          –wymienia środki ochrony osobistej;              Jakie środki ochrony osobistej zastosujesz w przypadku pracy
          –dobiera środki ochrony osobistej według piktogramów   z substancją opisaną wybranym piktogramem?
         umieszczonych na opakowaniu substancji;           Gdzie znaleźć wiarygodne informacje o danej substancji?
          –odróżnia obserwacje od wniosków i sporządza poprawną   Wprowadzamy
         notatkę z doświadczenia.                          Nazwy naczyń i sprzętu laboratoryjnego. Regulamin pracowni
                                                           oraz zasady BHP na lekcjach chemii.


                        Metody i formy pracy                               Środki dydaktyczne
        pogadanka, pokaz nauczycielski (sprzęt i naczynia   sprzęt laboratoryjny, woda, barwnik / atrament, środki ochrony
        laboratoryjne), praca w grupach – burza mózgów, samodzielna   osobistej (okulary ochronne, fartuch, rękawiczki), karta
        praca uczniów – karty pracy                        charakterystyki wybranej substancji, regulamin pracowni,
                                                           tablica / tabela piktogramów lub podręcznik, karty pracy


                 Odniesienie do podstawy programowej                          Czas trwania

        wymagania ogólne: I.2; II.2; II.6; III.1; III.4    45 minut
        wymagania szczegółowe: I.2


       Komentarz merytoryczny
       Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z ważniejszych potrzeb człowieka. Ty i twoi uczniowie musicie czuć się w pracowni
       bezpiecznie. Należy więc dobrze znać daną substancję, posiadać umiejętność posługiwania się sprzętem laboratoryj-
       nym oraz przestrzegać zasad BHP, by to bezpieczeństwo sobie zapewnić. Trzeba to uzmysłowić uczniom i wytłumaczyć,
       że chemia nie jest ani tak dobra, ani tak zła, jak ją przedstawiają w mediach. Aby jednak była ciekawym elementem
       poznawanego świata, a nie przyczyną nieszczęścia, trzeba się odpowiednio obchodzić z materiałami i sprzętem w pra-
       cowni chemicznej. Chodzi o to, że uczeń nie powinien być zestresowany czy przerażony pracą np. z kwasami, ale musi
       sobie zdawać sprawę z konsekwencji swojej ewentualnej beztroski. Aby czuć się pewnie przy pracy z daną substancją,
       należy zapoznać się z jej kartą charakterystyki, poznać warunki jej przechowywania, zasady użytkowania i utylizacji.
       Pamiętaj – jeżeli podajesz uczniom zasady pracy lub regulamin, musisz go przestrzegać. Osobisty przykład jest najważ-
       niejszy. Warto bazować podczas lekcji na doświadczeniach życiowych uczniów i ich obserwacjach.



            Przebieg lekcji

       Faza wstępna

       1.  N. porównuje chemię do sztuki kulinarnej, pokazując, że podobnie jak w kuchni, tak i w pracowni chemicznej używa
          się naczyń. W rozmowie z uczniami szuka odpowiedników przedmiotów kuchennych wśród sprzętu laboratoryjnego
          i prezentuje poszczególne egzemplarze, nazywając je i opisując krótko ich zastosowanie.
       2.  N. rozmawia z uczniami o tym, jak chronimy się przed zabrudzeniami i wypadkami, które mogą się wydarzyć w kuch-
          ni, i zestawia je z sytuacjami, które mogą wydarzyć się w szkolnej pracowni chemicznej. Pokazuje środki ochrony
          osobistej (fartuch, rękawice, okulary ochronne). Proponuje uczniom, aby podali elementy ubioru, które mogą po-
          prawić bezpieczeństwo (np. długie spodnie, pełne buty, bluza bez sznurków, włosy upięte). Wskazuje również na to,

           34                                                                               Scenariusze lekcji
   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11